Tavsiyeler   Güncellenmiş konu


Tez yazmaya karar verdiniz !! Hayır hayır, tez yazmak zorunda olduğunuz için masanın başına geçtiniz, ne yapacağınızı bilmez bir haldesiniz.

Hepimiz üniversite eğitimi aldık ve tez yazma mecvuriyeti ile karşı karşıya geldik, kabul ediyorum ki çok can sıkıcı bir durum. İlk başta, ne var canım , altı üstü tez yazacağız, oturur biraz kasar yazar veririz. Bu düşünce birçok öğrencide hakimdir, ta ki tez danışmanınız ile karşılaşıncaya kadar. Derslerde şeker gibi olan adam, kadın gitmiş yerine hiçbirşeyi beğenmeyen birisi gelmiş. İleride düzelir , kandırırım der geçeriz.

Tez danışmanınız ile iyi geçinmek zorunda olduğunuzu anlamadıysanız işiniz gerçekten zordur, tez hocanızın eline düştünüz ne derse o , itiraz hakkınız yok, yapacağınız tek şey, söylediği herşeyi kabul etmektir. Derste size, bilim felsefesi, eleştirinin yüceliğinden bahseden hocanızın , en basit  itirazınıza bile tepki vereceğini unutmayın, siz siz olun asla don kişot olmayın,

Tez danışman hocanız sizden tez konusu bul gel diyecektir, ne var ki , tez konusu , bundan kolay ne var diyorsanız, geçmiş olsun, Birçok arkadaşın aklına ilk başta çok  orjinal bir konu seçeyim ki kimse yapmamış olsun gelir, zaten tez yazamayanlar da bunlar oluyor genelde. Konu seçimi yaparken, daha önce yapılmış, kaynağı bol olan bir konu seçmelisiniz ki tez yazımında kolayca kaynak bulabilesiniz. Aksi takdirde , emin olun motoru yakarsınız. İp uçu neymiş, kaynaklarına erişimi kolay bir konu olmalı.

Konu seçiminde önemli diğer bir mesele ise, konu ilgi alanınıza giren bir konu olsun. Tez yazmak, zorunda olduğunuz bir yemek gibidir, sevdiğiniz yemeğe mecbur olmak, diğer alternatife göre çok daha lezzetli olacaktır. İlgi alanınıza giren, kolayca yazabileceğiniz bir konu seçmelisiniz.

Literatür taramasını çok iyi yapın. Literatür taramasını iyi hazırlamanız durumunda daha az sorunla karşılaşacaksınız.

Tez danışmanınız ile ilgili davranışlarınız proaktif olmalı, hocanıza önerileri siz verin ki sizin verdiğiniz alternatifler içinden birini seçsin. Konuyu hocanıza bırakırsanız, başınıza bela alma riskiniz olur, ancak hocam size 3 tez konusu getireyim birini seçin, derseniz , hocanız sizin önerilerinizden birini seçmek durumunda kalacaktır. İp ucu, hocanızı siz yönlendirin, hocanız bu durumda size güvenecektir.

Tez konunuz onaylandıktan sonra, hocanızın belirlediği periyotlarda mutlaka ziyaret edin ve hocanızın altını çizdiği hususlara dikkat edin. Bunun yanında hocanız yaptığınız çalışmaları beğenmiyorsa, Allah kolaylık versin, zor bir durumdur, bu durumda profesyonel yardım almaktan başka çareniz yok.

Tez yazımında sorun yaşayan lisans ve yüksek lisans öğrencilerin yaşadıkları en büyük sorun tez danışmanlarıdır. Tez danışmanını seçebiliyorsanız, üst dönemlerden , mezun olanlardan hocalar hakkında tüyo alın ve cins hocalardan uzak durmaya çalışın.

Tez taslağınızı iyi oluşturmaya özen gösterin, tez taslağı sizin yol haritanız olacağı için iyi hazırladığınız taslak sizi neticeye götürecektir. Taslağı belirlerken, konu başlıklarını genelden özele doğru belirlemeniz gerekir, konuları olabildiğince sınırlamanız lazım ki tezinizi ortaya koyabilesiniz.

Tez yazımını şekilsel olarak iyi öğrenmeye bakın, kaynakça nasıl eklenir, referanslar nasıl gösterilir, bunun yanında yazmaya başladığınız anda düzgün yazmaya çalışın ki sonra düzeltmek zorunda kalmayın. Anlatım bozukluğu, imla ve cümle düşüklüklerine ilk başta dikkat ederseniz ,ileride daha az sorun yaşarsınız.

Tez yazımında ilerlemekte sorun yaşayan öğrenciler, mutlaka plan yapmalı ve yaptıkları plana uygun hareket etmeleri gerekir. Tez yazmak için masanın başına oturmak zorundasınız. Hiçbir şey yapmasanız bile oturun, sadece oturun, sonra bir şeyler yapmak durumunda kalacaksınız. Bazen haftada 3-5 sayfa yazabilirsiniz bazen de 20-25 sayfa yazabilirsiniz, Kendisinizi psikolojik olarak sınırlamayın , bu süre içinde morale ihtiyacınız olacak, moralinizi yüksek tutmaya çalışın çünkü tez danışmanınız yeteri kadar moralinizi tüketecektir.

Yüksek lisans tez yazma , doktora tez yazma ile lisans tez yazma aynı şey değil elbette. Yüksek lisans tez yazacaklara ve doktora tez yazacaklara tavsiyeler için bir sonraki yazımızda değineceğiz.