İntihal nedir

İntihal raporu nedir, intihal raporu akademik yazının intihal programlarına değerlendirmek için sokulmasından sonra alınan rapora denir. İntihal programına sokulan ödev, proje, tez geniş bir akademik veritabanını tarayarak benzerlikleri ve nereden alındığını ortaya koymaktadır. İntihal raporunda ne bulunur, intihal rapor çıktısında öğrencinin yazısı, alıntının yapıldığı yerler renklendirilmiş olarak gösterilir ayrıca hangi kaynaktan hangi bölümlerin alındığı da raporda belirtilir.

İntihal raporu almak için öncelikle intihal programına erişiminiz olmalı, bunun için üniversitenizde hocalarınızdan bilgi alabilirsiniz.

intihal raporu nasıl alınır, intihal raporu kullandığınız programın özelliğine göre değişir, bazı programlar sadece üniversitelere kullanıcı adı ve şifre ile verilirken bazıları da ücretsiz olarak sunulur.

İntihal Oranı düşürülür

intihal oranı düşürülür, tez makale, proje hazırlayan öğrencileri bekleyen en büyük sorun tez yazımı, makale yazımı sonrasında çıkacak olan intihal oranıdır. İntihalin çıkmasının nedeni bilinçli ya da bilinçsiz olabilir. Makale yazımı sonrasında yüksek intihalin nedenlerinden ilki kes kopyala yapmaktır. İnternet’ten ya da herhangi bir akademik çalışmadan yapılan aşırma neticesinde intihal oranı yüksek çıkacaktır. Bu bilinçli intihal olarak adlandırılabilir. Bunun yanında bilinçli olmadan yapılan intihal vardır. Bu sorun alıntı yaparken ortaya çıkar. Alıntı yaptığınız yerler size ait olmadığı için mutlaka tırnak içinde göstermeniz lazım.

İntihal oranı nasıl ölçülür, birtakım intihal tespit programları bulunmaktadır. Bunlardan en çok bilinen turnitin ve iThenticate programlarıdır, bu programlar ne işe yarar, bu yazılımlar akademik metindeki benzerlik oranını hangi siteden, hangi makaleden alındığını ortaya koyan programlardır. Bunlar ücretli programlardır bunun yanında ücretsiz intihal programları da vardır.

İntihal oranı düşürülür, yüksek çıkan intihal oranınızı makul seviyeye çekmekteyiz. İntihal oranım yüksek çıktı ne yapmalıyım diye endişe duymanıza gerek yok kısa süre içinde oran düşürülür ve çalışmanız tekrar size teslim edilir.

Akademik çalışmalarınızdaki benzerlik oranını makul seviyeye çekmekteyiz, her üniversitenin , her hocanın belirlediği değişik oran olabilir bu yüzden öğrencilerden oranın ne kadara kadar düşürülmesi gerektiğini sorarız.

İntihal oranını düşürmek için kullanılan birkaç metot vardır bunları kullandığımız için bu sorundan sizi kurtarmaktayız. Tez düzenlemesi içinde yer alan oran düşürme çalışmalarınızda bizi arayabilirsiniz.

Lisans öğrencilerinin akademik çalışmaları için Lisans İntihal oranı düşürülür bunun yanında yüksek lisans, tezli tezsiz , master öğrencileri için de  Yüksek lisans İntihal oranı düşürülür.

En bilinen İntihal Programları Nelerdir

intihal tespit programları, intihalin yapılıp yapılmadığını yapıldıysa hangi boyutlarda yapıldığını ortaya koyan programlardır. İntihal olup olmadığını ortaya koymak teknolojinin geldiği nokta itibari ile çok zor değildir, fakat öğrencilerin ödev, proje ve tez yazımında bilerek ya da bilmeyerek yaptıkları intihalin kabul edilebilir seviyede olup olmadığı önemlidir. En çok kullanılan Turnitin ve iThenticate İntihal Programıdır.

Turnitin ve iThenticate İntihal Programı yanında ücretsiz hizmet veren programlar da vardır. Bunlara örnek vermek gerekirse, viper, WCopyFind, Plagium, Plagiarisma . Bu programlarla ilgili olarak sitelerinden detaylı bilgi alınabilir. Ancak burada kısaca bilgi vermek gerekirse,

Turnitin nedir , nasıl kullanılır

Turnitin öğrenciler ile hocaları aynı platformda buluşturan birçok yazılı materyali barındıran geniş ağdır.Sisteme üyelik ile girilmekte eğitim kuruluşları ile yapılan sözleşme neticesinde hocalara ve öğrencilere kullanıcı adı ve şifre verilmekte öğrenciler ödev, proje, tezlerini bu platformda yükleyerek alıntı, aşırma, plagiarism yapılan yerleri rapor olarak sunmaktadır. Turnitin tüm akademik birimleri datasına kaydedip yeni belgelerle karşılaştırıp benzeşme oranını sunmaktadır.

Neden Turnitin programı tercih ediliyor , Turnitin programının tercih edilmesindeki sebep çok geniş bir ağa ve kullanıcı sayısına sahip olmasıdır, bu sebeple sisteminde milyonlarca öğrenci ödevi, projesi, tezi yer almaktadır. Güncel olarak arama motorlarını tarayan site anlık olarak taramasına devam etmektedir. Bu programın Türkiye’de tercih edilmesinin sebebi, arayüzünün Türkçe olarak da kullanılmasıdır.

iThenticate intihal önleme programı son zamanlarda rağmet gören programlardan biridir. Kısa süre içinde akademik camia içinde kendine yer bulmuş, alternatif ancak zengin içeriği ile ilerleyen zamanlarda daha da büyüyeceğini söyleyebiliriz.

İntihal raporu aldıktan sonra yapılması gereken, intiihal yapılan yerlerin düzeltilmesidir. İntihal yapılan yerler nasıl düzeltilir , bunun ile ilgili makalelerimizi okuyabilirsiniz.

Turnitin İntihal Programı

Turnitin intihal programı, tez yazan lisans, yüksek lisans, master, doktora öğrencilerinin takılma korkusu yaşadıkları plagiarism  programın adıdır. Tez yazarken, benzersiz özgün tek eşsiz hazırlanması gereken tezin içinde kopya, alınma nerede olmuş bunları ortaya çıkaran Turnitin intihal programı kısa sürede hangi siteden alınmış, hangi yayından alınmış bunları rapor olarak sunmaktadır. Turnitin program raporuna göre belirli oranda alıntı genelde %20 olarak kabul edilir, bu orana kadarki alıntılar normal durum içinde değerlendirilir, ancak bunun üzerinde çıkan intihal plagiarism oranının düzeltilmesi, indirilmesi gerekir.

İntihal – plagiarism – oranı nasıl düşürülür

Turnitin intihal programı raporuna göre hedeflenenden yüksek çıkan oran akademik bilimsel ölçülerde kabul edilemez olarak değerlendirilir ve intihal oranının kabul edilebilir oranlara çekilmesi, düşürülmesi gerekir. Yapılması gereken tez düzenlemesidir, tezinizin içeriği ile yapacağınız düzenleme ile düşürülür. Elinizde bulunan rapora göre hangi yayından, hangi siteden ne kadar alındığı bellidir, yapmanız gereken, kendi cümleleriniz ile tekrar yazmanızdır, cümlenin öznesini nesneye çevirip , aktif cümle ise pasife , pasif cümle ise aktif cümleye çevirebilirsiniz, cümleleri okuyun, aynı olmamak kaydı ile başka kelimeler ile düzeltmeye çalışın, bu şekilde yaparsanız intihal plagiarism oranı düşer.

Lisans öğrencilerinin tezi, intihal raporğna göre düzenlenir, oran düşürülür, yüksek lisans öğrencilerinin de intihal oranı düşürülür, doktora tez yazan öğrencilerinin de doktora tezi intihal raporuna göre düzenlenip intihal oranı düşürülür.

Turnitin intihal programı akademik bilimsel hırsızlığın yapılmasını engellemek için kullanılır, turnitin sitesinde iki giriş vardır, öğretmen ve öğrenci girişi. Öğretmen kaydı yaparak öğretmenler öğrencilerin intihal oranlarına bakabilir, öğrenciler de kendi çalışmalarının kopya oranlarına bakabilir. İntihal oranı yüksek çıkan öğrencilere , tez danışmanı hoca tezi iade eder, intihal oranını düşür öyle gel der, tamamen özgün hazırlanan tezler de bile intihal oranı çıkabilir, çünkü intihal programı usulüne göre yapılan atıfları da plagiarism kapsamında değerlendirir.

İntihal plagiarism oranınızı düşürtmek için ; Turnitin intihal programı rapor sonucunu ve tezinizi birlikte yollayın, hemen düzenleme yapıp size geri iade edelim. İntihal oranı düşürtmek istiyorum , intihal yüksek çıktı , kopya oranını azaltmak istiyorum diye sitemize ulaşan tez yazan öğrencilere, hemen tez düzenlemesi yaparak intihal oranını düşürmekteyiz. Bazı durumlarda tez danışmanı hocalar plagiarism intihal raporunu öğrenciye vermez ve tezi düzenlemesini ister, bu durumda da kendimiz değerlendirip tez düzenlemesi yaparız.

Ücretsiz İntihal Programları

Ücretsiz intihal tespit programı arayan lisans, yüksek lisans, master öğrencileri, bilinen ücretli intihal programları yerine ücretsiz programları arayıp ödev, proje, makale ve tez çalışmalarında intihal oranını alıp bunu gidermeye çalışırlar. Bilindiği gibi bilinen intihal programları ücretlidir, üniversiteden verilen şifre ve kullanıcı adı ile girilerek rapor alınır. Tüm öğrenciler şuan bu programları kullanmamaktadır. Bu yüzden öğrenciler, ücretsiz intihal tespit programı arayışına girer.Ücret ödemeden intihal oranını tesbit etmek isteyen öğrenciler için aşağıda yer alan programlara sitelerinden girilmesini ve test edilmesini önermekeyiz.

 

 • Anti-Plagiarism:
  DupliChecker
  PaperRater
  Plagiarisma.net
  PlagiarismChecker
  Plagium
  PlagTracker
  Viper
  SeeSources
  PlagiarismDetector

 

web sitelerine girip gerekli uyarıları göz önüne alıp akademik çalışmalarınızı taratmanız gerekmektedir. Rapor aldıktan sonra yapmanız gerekenlerden de kısaca bahsetmek gerekirse,

intihal raporunu aldınız ve bilerek ya da bilmeyerek yaptığınız usulsuz alıntı ve intihali düzenleme işini yapmanız çok önemlidir.

İntihal oranını düşürmek için alıntıları ” tırnak içine almayı unutmayın. Bu şekilde yapmazsanız, yazılar size aitmiş gibi gözükeceği için intihal oranınızı yükseltecektir. Bunu aşmak için alıntıları mutlaka düzgün yapmanız gerekir. İntihal oranını düşürmenin diğer bir yolu ise paraphrase yapmaktır, paraphrase  ne demek , paraphrase  cümlenin yapısını değiştirip anlamı koruyarak tekrar yazmak demektir. Aktif cümle pasif, pasif cümle aktif hale getirilir, cümlenin yapısı ve kelimelerin yerleri değiştirilip yeni yapıda bir cümle elde edilerek intihalden çıkılır. Bunun yanında özet yapma, okuyup anladığınız kısmı tekrar yazmada intihalden kurtulmanın yollarından biridir.

Kurum olarak intihal düşürme çalışması yapmaktayız. İntihal raporunuz elinizdeyse kısa süre içinde intihal oranı düşürülüp size teslim edilir. Bunun yanında tez düzenlemesi de yapmaktayız. Hem içerik hem de şekil açısından teziniz düzenlenir, üniversitenizin tez yazım kılavuzunuza göre tekrar düzenlenir ve yazılır. İntihal raporum yok ancak tez danışmanım tezi düzenlememi istedi diyen öğrenciler için de turnitin programından aldığımız rapor ile düzenleme talebiniz yerine getirilir ve bunun yanında da tez düzenleme çalışmanız yapılır teslim edilir.

Yapmanız gereken, iletişim sayfasından bize ulaşmanız talebinizi iletmenizdir. En kısa süre içinde akademik çalışmalarınız yapılır, teslim edilir.

İntihal Nasıl Düzeltilir

İntihal nasıl düzeltilir sorusu sitemize gelen sorulardan biridir, ödev, proje, tez yazan öğrenciler yazdıkları akademik yazının intihal programına girmesinden sonra hocalarının intihal oranı yüksek çıktı , düşür demelerinden sonra intihal oranı nasıl düşürülür bunu araştırmaktadır. İntihali önlemenin en kolay yolu intihal yapmamaktır, ancak intihal çıktı peki nasıl düzeltilir.

İntihali düşürmek için alıntılara dikkat etmeniz gerekir, özellikle alıntı yapılan yerleri “tırmak” içine almanız ve kaynağını göstermeniz gerekir. Bunun yanında alıntıları kendi cümleleriniz ile değiştirmeniz neticesinde de intihal oranını düşürebilirsiniz.

İntihal raporu nedir
Etiketlendi: