Konu bulma öğrencilerin en zorlandıkları sorunlardan biridir. Tez yazmak isteyen öğrencilerin birçoğu konuyu bulsam kendim yazarım ancak bir türlü bulamıyorum diyerek bize itirafta bulunur. Bunun elbette birtakım yolları var. Bu hususta size iki şekilde çözüm sunabiliriz.

Konu Nasıl Bulunur

Birincisi kendiniz nasıl konuyu bulabilirsiniz.İkincisi profesyonel destek ile halletmeniz olacaktır. İlkinden başlayalım. Tez hazırlamanız gerekiyor fakat konu bulamıyorum diyorsanız bu makaleyi okumanız ve uygulamanız yeterlidir. Bu metodu sadece tez için değil, ödev, proje ve tez için de uygulayabilirsiniz.

Konu oluşturmaya başlıyoruz

Bir liste oluşturacağız, aklımıza gelen bölümümüzle alakalı ne kadar örnek varsa yazıyoruz. Lisans , yüksek lisans, master öğrencisi olmanız bu durumu değiştirmez, listenize ekleyeceğiniz maddeler içinde daha önce yazılmış olan örnekler olabilir. Bu araştırmayı yaparken, daha önce hazırlanmış olanları da incelemiş olmaktasınız. Listenize arkadaşlarınızın fikirlerini, kütüphane araştırması ve internetten yaptığınız araştırma neticesinde not ettiklerinizi uzun uzun yazıyorsunuz. İkinci aşama olarak yaptığımız bu listeyi azaltıyoruz.

Konu listesini daraltın

Ben hangi konuda tez yazarsam daha rahat ilerlerim sorusunu sorup listeyi daraltabilirsiniz, ya da soruyu tersten sorabilirsiniz, hangilerini yazmak istemem. Eleme neticesinde listeyi 5 e düşürebilir ve bunu danışman hocanıza gösterebilirsiniz. Uygulayacağınız metot oldukça basit. Ben de bu şekilde konumu belirlemiş, danışman hocama sunmuştum. İnanamayacaksınız ancak danışmanım hangisini seçeceğimi şaşırmıştı, çünkü hepsini çok değerli bulmuştu.

Profesyonel Destek Alın

Size yardımcı olabileceğimiz diğer hizmet ise size profesyonel destek almanızdır. Bunun için bizi aramanız yeterlidir. Bize ulaştığınızda konuyu seçmenizde yardımcı olmaktayız.

Tez konusu örneklerini inceleyin

 

 

 

 

Share
Share
Share
WhatsApp'tan yazın