Tez nasıl yazılır sorusu tez yazma aşamasına gelen önlisans, lisans, yüksek lisans, master ve doktora öğrencilerinin en çok sorduğu sorulardan biridir. Lisans ve yüksek lisans öğrencileri derslerini tamamlayıp , tez yazım aşamasına gelince internette arama yaparak tez nasıl yazılır, tez yazmam lazım, tezimi nasıl hazırlarım, nasıl tez hazırlanır sorularını sormaya başlar. Bu yazıda genel olarak nasıl tez yazılır,  bundan bahsedeceğiz.

Tez nasıl yazılır

Yazım süreci tez danışmanınızın belli olması ile başlar, düzenleyip teslim etme ile sonuçlanır. Danışmanınızbu süreçte en önemli kişidir, seçme şansınız varsa üst dönemlerden hangi hoca ile çalışabileceğinizi sorun eğer danışman hocanızı seçme şansınız yoksa iyi bir hocanın düşmesi için dua edin. Mükemmeliyetçi, detaycı , herşeyi teferruatına varıncaya kadar inceleyen hocalardan uzak durun, aksi takdirde yazdığınıza da yazacağınıza da pişman olursunuz.

Tez yazım süreci

Danışman hocanız belli olduktan sonra hocanız size konu bul gel diyecektir, bunun için sitede uzun uzun konu nasıl bulunur, bu konu hakkında detaylı bilgi verdik, bu makaleyi takip edebilirsiniz. Konuyu hocanıza sunduğunuzda kabul edebilir ya da size konu önerisinde bulunabilir.

Tez için içindekiler sayfası hazırlama

Konu belli olduktan sonra taslak hazırlamanızı ve içindekiler kısmını hazırlamanızı ister. Tez taslağını ve içindekiler kısmını sunduktan sonra danışman hocanız bazı bölümlerde ekleme çıkarma yapabilir, bunlar gayet doğaldır. Giriş kısmını yazdıktan sonra hocanız incelemek isteyebilir, aşama aşama yazıp hocanıza göstermeniz gerekir.

Tez yazım kılavuzuna göre düzenleme

Yazım aşaması bittikten sonra hocanız sizden , üniversitenizin yazım kılavuzuna göre düzenleme yapmanızı isteyebilir, kısa sürede yapılacak olan bir çalışmadır , düzenleme yaptıktan sonra hocanıza tezinizi teslim edersiniz ve süreç bu şekilde tamamlanmış olur.

Tez nasıl yazılır
Tez nasıl yazılır
Tez nasıl yazılır
Etiketlendi: