Tez savunmasından geçemedim. Tezde düzeltme aldım. Tez savunmasından red aldım. Jüri üyeleri ekstra düzenleme verdi. Bunları nasıl yapabilirim? Son zamanlarda en fazla gelen şikayetlerden biri de tez savunmasına giren öğrencilerden gelmektedir. Bu makalede jüriden gelebilecek muhtemel düzeltme taleplerini ileteceğiz.

Tez savunmasından red aldım

Tez hazırlama sürecinde en son aşama jüri önünde tezin savunmasını yapmaktır. Birçok makalede tez savunmasında neler yapılması gerektiğini belirttik. İyi hazırlanamayan öğrencilerine başına neler geldiğini yazdık. Tez danışmanı uzun bir süreçte tezinizi takip eder, eksiklerini giderir. Tez savunmasından red aldım diyorsanız bu makale tam size göre.

Tez savunmasında düzeltme almak

Savunma yaptıktan sonra yeniden düzeltme almak dünyanın sonu değildir. Birçok öğrencinin başına gelen normal bir süreçtir. Önemli olan sizden istenen düzeltmeleri bilmeniz ve bunları nasıl gidereceğinizi planlamanızdır.

Tez savunmasında istenen düzeltmeler nelerdir

Tez savunmasında davet ettiği üyeler de bazen eksikleri belirleyip, bunların giderilmesini isteyebilir. Kısaca bunların üzerinde durmak isterim.

Tezin içeriğindeki yetersizlikler

En fazla gelen düzenleme isteği içerik ile ilgili olmaktadır. Konunun anlatılış şekli, yeterince desteklenmemiş olması, paragraflar arasında uyumlu geçiş olmaması, hipotezlerin yeteri kadar desteklenmemesi bunlara örnek olarak verilebilir.

Tez savunmasına giren jüri, sizden yeni başlıkları açmanızı isteyebilir. Konuyu genişletmenizi, bazı yerleri daraltmanızı hatta çıkarmanızı isteyebilir.

İçerik eksiklerinin çözümü nedir

İçerik ile ilgili sorunların çözümü için yeniden literatür taraması yapılarak, tezin güçlendirilmesi gerekir. Genelde tez jürisi, tezin üzerine not alır. Bunların tek tek giderilmesi sorunu çözecektir.

Tezdeki şekil eksiklikleri

İstenen düzenlemelerin diğer kısmı da şablona göre uyumsuzluklardır. Tez yazım kılavuzuna göre yazılmayan tezlerde görülmektedir. Tez danışmanı, öğrenciyi birçok kez uyarır. Öğrencinin gözünden kaçan eksikler olursa, jüri bunları yakalar ve savunmada süre vererek giderilmesini ister

Şekil eksikleri nasıl giderilir

Tez yazım kılavuzuna göre tekrar formatlama yapılması gerekir. Bunun için bilgisayarınıza üniversitenize ait kılavuzu indirmeniz gerekir. Oradaki yönergeleri tek tek teze uygulamanız gerekir. Tez yazım kılavuzuna göre formatlamayı yapamayan öğrenciler bizden destek alabilir. Uygun ücretlerden tez düzenleme yapmaktayız.

Tezdeki yazım yanlışlarının düzeltilmesi

Gelen bir diğer düzenleme isteği de tezdeki yazım – imla hatalarının giderilmesidir. Daha çok yabancı öğrencilerden istenen düzeltme istekleridir. İmla yanında tezdeki anlatım bozuklukları, anlam kaymalarının giderilmesi de istenmektedir. Tezinizde yazım yanlışı, imla sorunu, anlatım bozukları varsa bizi arayabilirsiniz.

Tezdeki Eksik kaynakçanın tamamlanması

Özellikle lisans ve yüksek lisans tezlerinde görülen bir durumdur. Literatür taraması yaparken, kaynakların dikkatli not alınmamasından dolayı öğrenciler istenen şekilde kaynakları not alamayabilir. Bu yüzden tezdeki kaynakları, kaynakçaya eklemeyebilir, ya da tezde olmayan kaynağı, kaynakçada gösterebilir. Bu ciddi bir sorundur. Bu tür sorunları sadece tezi yazan kişi tespit edebilir. Bu yüzden tez düzenlemesi yapan yerler, bu tür düzenleme taleplerini almak istemez.

Yetersiz istatistik analizi

Tez savunmasında istenen düzenlemelerden biri de istatistik analizin yeterli ya da hatalı olmasıdır. Tezde spss, ekonometrik analiz gibi istatistiksel çalışma varsa, jüri üyelerinden biri de analiz hocası olmaktadır. Bunlar tezi detaylı olarak inceler. Spss analizindeki eksikleri hemen bulabilirler. Bunun çözümü, profesyonel spss analizi yapan yerlerden destek almak olabilir.

Yüksek lisans tez düzeltme süresi ne kadar

Bunun standart bir süresi yok. Tez danışmanınız size belirli bir süre verecektir. Bu zaman içinde eksikleri giderip tezi enstitüye teslim etmeniz gerekir.

Tez savunmasından geçemedim diyen öğrenciler çözümsüz değil. Tez düzenleme taleplerinizi için bizi arayabilirsiniz.

Tez savunmasından geçemedim. Düzenlemeleri nasıl yapabilirim